POŻAR POSZYCIA LEŚNEGO - SZCZUCIN/LUBASZ

      W dniu 18 czerwca o godzinie 12:12 jednostka OSP Szczucin dostaję dyspozycję wyjazdu do pożaru poszycia leśnego na pograniczu miejscowości Szczucin i Lubasz na wysokości stacji paliw Safari.
      Po dojeździe na miejsce pierwszego zastępu GBA i rozpoznaniu okazało się że dojazd do miejsca pożaru jest utrudniony, a strażacy muszą zbudować około 300 metrów linii gaśniczej w celu podania prądu wody na palące się poszycie leśne oraz drzewa.
      Drugi zastęp GBARt przybyły na miejsce zdarzenia miał za zadanie stworzyć linie zasilającą zastęp GBA, a wyznaczone roty udały się na miejsce z podręcznym sprzętem gaśniczym. Ze względu na nie wystarczające zaopatrzenie wodne zastęp GBARt udawał się również w celu dowożenia wody z pobliskiego hydrantu który znajdował się na terenie stacji paliw.
      Dodatkowo jeden z ratowników został poszkodowany i wymagał udzielenia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, a dalsze działania polegały na dokładnym dogaszeniu zarzewi ognia.
      Taki oto scenariusz został przygotowany przez Naczelnika OSP, i przedstawiał ćwiczenia strażaków naszej jednostki mające na celu zapoznanie się z dojazdem w lesie i doskonaleniu jazdy w trudnym terenie dla naszych kierowców, dobrej organizacji działań gaśniczych w początkowej fazie skupiających się na zastępach pierwszego rzutu naszej jednostki oraz poćwiczeniu udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.
      Miejsce ćwiczeń którym był las nie został wybrany przypadkowo z racji cieplejszych dni które w najbliższym czasie mogą stwarzać realne zagrożenie w lasach. Na koniec omówiliśmy przebieg ćwiczeń oraz wspólnie zjedliśmy kiełbaskę.

Podobne wpisy