OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W SZCZUCINIE

O nas

          Ochotnicza Straż Pożarna w Szczucinie to jedna z najczęściej interweniujących jednostek na terenie powiatu Dąbrowa Tarnowska. Jak również jednostka OSP Szczucin uzyskała 2 miejsce ( ranking wyjazdów OSP woj. Małopolskie 2021r.)  pod względem największej liczby wyjazdów do róznego typu zdarzeń.
       Jednostka OSP Szczucin należąca do KSRG od 1995 r, jest bardzo dobrze wyposażoną i przygotowaną do niesienia pomocy potrzebującym. Aktualnie posiadamy 54 czynnie działających strażaków-ratowników, 4 ogrzewane boksy garażowe i 4 samochody oraz quada. Jednostka dysponuje również łodzią ratunkową i pompą dużych wydajności.
         Jednostka bierze udział rocznie w ok. 200 akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych, wypadków drogowych ze względu na położenie jednostki przy drodze krajowej nr 73 i wojewódzkiej nr 982 oraz klęsk żywiołowych z uwagi na położenie przy rzekach Wisła, Breń i Upust. OSP współpracuje z gminą, radami sołeckimi, stowarzyszeniami, Policją, Zespołem Ratownictwa Medycznego i Państwową Strażą Pożarną. Ilość oraz różnorodność interwencji na terenie Miasta ,Gminy i Powiatu stawia przed naszą jednostką wysoką poprzeczkę dotyczącą wyposażenia oraz wyszkolenia.
        Jednostka zajmuje się również działalnością kulturalno – oświatową. Pierwsza orkiestra OSP powstała w 1908 rok. Obecna orkiestra została reaktywowana w 1997 roku i liczy 50 członków. 

Ponadto jednostka prowadzi działania polegające na :

– organizacji pokazów dla dzieci w szkołach i pogadanki z młodzieżą
– organizacji wydarzenia „Niedziela bez sklepów, czyli niedziela w remizie”
– pokazach ratownictwa technicznego w trakcie różnych imprez
– pomocy podczas wydarzeń charytatywnych oraz społecznych.