POŻAR LASU - DELASTOWICE

Nr zdarzenia: 130/2022

      
      W dniu 24 czerwca w godzinach południowych zostaliśmy zadysponowani do pożaru lasu w miejscowości Delastowice i tym razem nie były to już ćwiczenia jakie miały miejsce w ubiegłą sobotę. Po dojeździe na miejsce pierwszego zastępu i rozpoznaniu okazało się że pożarem jest objęte poszycie leśne, gałęzie i chrust a siły i środki na miejscu zdarzenia są nie wystarczające.
      W pierwszej fazie działania polegały na podaniu dwóch prądów wody na palące się poszycie i ściółkę leśna. Ze względu na brak wystarczającej ilości wody na miejsce została zadysponowana cysterna z wodą z JRG 1 Tarnów oraz jednostki z powiatu Dąbrowskiego. Na miejsce zdarzenia również zadysponowany został Quad z naszej jednostki który znacznie ułatwił rozpoznanie pożaru a także dowożenie strażaków oraz potrzebnego sprzętu na front pożaru.
      Dodatkowo w działaniach pomógł ciągnik który przeorał grunt odcinając możliwe rozprzestrzenienie się pożaru. Dalsze działania polegały na dokładnym przelaniu pogorzeliska a także dowożenie wody zasilając GBA Volvo w celu podawania wody do frontu pożaru. Spaleniu uległo około 2 ha poszycia i ściółki leśnej oraz drzewa. Działania gaśnicze zostały zakończone po godzinie 19, a łącznie na miejscu działania prowadziło ponad 60 strażaków.
      W działaniach brały udział 3 zastępy OSP Szczucin(GBA, GBARt, SLRR +Quad Q1), 2 zastępy OSP Słupiec(GCBA, GBMRt), zastęp OSP Maniów(GLM), zastęp OSP Zabrnie(GLM), 2 zastępy OSP Mędrzechów(GBA, SLRt), zastęp OSP Wójcina(GLM), zastęp OSP Dąbrowski Breńskie(GBA), zastęp OSP Zalipie(GCBA), zastęp OSP Smęgorzów(GBA), 3 zastępy JRG Dąbrowa Tarnowska(GBARt, GCBA, SLOp), zastęp JRG 1 Tarnów(GCBM) oraz Policja.

Na miejscu zdarzenia pojawił się również Komendant PSP w Dąbrowie Tarnowskiej oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska i Urzędu Miasta i Gminy Szczucin(zarządzanie Kryzysowe).
Dziękujemy UMiG Szczucin za dostarczenie wody do picia oraz posiłku w formie pizzy dla strażaków biorących udział w działaniach gaśniczych.

Podobne wpisy