USUWANIE SKUTKÓW NAWAŁNICY W POWIECIE

Nr zdarzenia: 78-95/2023

W dniu 29 sierpień powiat Dąbrowski nawiedziła intensywna nawałnica z gradem oraz silnym wiatrem niszcząc tym samym dachy budynków mieszkalnych oraz gospodarczych, zostały pozrywane linie energetyczne, a także powalone drzewa na budynki, pojazdy i na drogach, blokując przejazd lokalnych dróg. O godz 16:46 SK KP PSP w Dąbrowie Tarnowskiej postawiło naszą jednostkę w gotowości bojowej w celu zabezpieczeniu rejonu operacyjnego JRG, lecz po niespełna 20 minutach dwa nasze zastępy również wyjechały do zdarzeń z powodu dużej ilości napływu zgłoszeń. Pierwsze działania naszych zastępów prowadzone były na terenie naszej Gminy kolejno w miejscowościach takich jak Szczucin ul. Witosa, Lubasz, Zabrnie, Radwan, a także Świdrówka. Następnie zastępy prowadziły działania w gm. Dąbrowa Tarnowska w miejscowości Dąbrowa Tarnowska ul.Ulinów, Nieczajna Górna oraz Nieczajna Dolna gdzie pomagaliśmy przy usuwaniu powalonych drzew oraz uszkodzonych dachach na budynkach mieszkalnych. Następnie zastęp GBARt Mercedes po zakończeniu działań w Nieczajnej Dolnej dostał dyspozycje powrotu do remizy w celu pełnienia ponownie zabezpieczenia rejonu JRG które zakończone zostało kilka minut po godzinie 23. W wyniku zaistniałych zdarzeń nie było osób poszkodowanych przy zdarzeniach w których brała udział nasza jednostka. Do działań zadysponowane były liczne siły i środki PSP jak i OSP z powiatu w tym 2 zastępy naszej jednostki GBARt Mercedes i GBA Volvo łącznie 11 strażaków.
 
Następnego dnia tj. 30 sierpień tuż po godzinie 7, otrzymaliśmy pierwszą dyspozycję wyjazdu tego dnia i jak się okazało nie ostatnią. Do godziny 14:00 czterokrotnie podejmowaliśmy interwencje tj.
 
1.Lubasz - zwisający konar drzewa na liniach energetycznych.
2.Łęka Żabiecka – powalona wierzba na drodze gminnej.
3.Szczucin ul. Witosa -przy szkole  zwisające niebezpiecznie konara drzewa.
4.Lubasz – powalone drzewo na linie i słup energetyczny.
W działaniach brał udział zastęp GBA Volvo oraz Pogotowie Energetyczne.

Podobne wpisy