POŻAR SADZY W KOMINIE - DELASTOWICE

Nr zdarzenia: 113/2023

W dniu 11 listopad w godzinach popołudniowych zostaliśmy zadysponowani do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Delastowice. Po dojeździe na miejsce i rozpoznaniu potwierdziliśmy że w budynku mieszkalnym doszło do zapalenia się sadzy w kominie, gdzie dodatkowo w budynku na strychu występowało duże zadymienie. Z uwagi na wystąpienie dymu w  budynku pracowały dwie roty  strażaków zabezpieczonych w aparaty ochrony dróg oddechowych, natomiast kolejne dwie roty pozostawały w zabezpieczeniu na zewnątrz budynku. Działania polegały na ugaszeniu pożaru za pomocą gaśnicy proszkowej i lancy kominowej, a następnie wybieraniu sadzy z wyczystki komina. Na koniec działań przewód kominowy został sprawdzony kamerą termowizyjną, a także pomieszczenia przy użyciu miernika wielogazowego pod kątem wystąpienia stężenia tlenku węgla gdzie urządzenie nie wykryło już zagrożenia. W wyniku zaistniałego zdarzenia nie było osób poszkodowanych.  W działaniach brał udział zastęp OSP Szczucin(GBARt), zastęp OSP Mędrzechów(GBARt) oraz zastęp JRG Dąbrowa Tarnowska(GBARt).

Podobne wpisy